• Innowacja pedagogiczna „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak” Anna Salachna Agnieszka Błaszkiewicz

• Anna Salachna

Agnieszka Błaszkiewicz

Innowacja pedagogiczna „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak”

realizowana w gr. III a w roku szkolnym 2019/2020

Wstęp

Zdrowie jest jednym z najważniejszych aspektów życia człowieka. Od dobrego stanu zdrowia zależy, czy będziemy mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, rozwijać swoje zdolności i spełniać swoje marzenia. Światowa Organizacja Zdrowia mówi o zdrowiu, że to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

Zdrowie jest najwyższą wartością społeczną i powinno być w szczególny sposób pielęgnowane przez człowieka już od najmłodszych lat. Ważne jest, aby począwszy od wieku przedszkolnego zapoznawać dzieci z wiedzą służącą dbaniu o własne zdrowie i swoich bliskich oraz kształtować u dzieci postawy prozdrowotne.

Kształtowanie świadomości prozdrowotnej to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także nauczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo. Należy dzieciom dać sposobność do kształtowania postaw i wartości, które ułatwią im dokonywanie właściwych wyborów, mających znaczenie dla ich obecnego i przyszłego życia.

Uzasadnienie potrzeby wprowadzenia innowacji

Innowacja pedagogiczna „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak” została opracowana, aby wśród przedszkolaków zaspokoić ich naturalną ciekawość świata w zakresie zdrowego stylu życia. Oparta jest na Programie wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole”
          i zgodna z założeniami Podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Tematyka innowacji pedagogicznej poszerza edukację zdrowotną dzieci w przedszkolu, wspiera ich wszechstronny rozwój tak, aby mogły cieszyć się zdrowiem i pełnią życia. Adresowana jest do dzieci 3 i 4-letnich w gr. III a.

Cele ogólne innowacji pedagogicznej „Zdrowy i bezpieczny przedszkolak”

- Kształtowanie postaw prozdrowotnych dzieci w wieku przedszkolnym.

- Zapoznanie dzieci ze zdrowym stylem życia.

Cele szczegółowe

- Przybliżenie dzieciom aspektów zdrowego stylu życia.

- Utrwalenie nawyków higienicznych – zwrócenie uwagi na częste mycie rąk.

- Zapoznanie z funkcjonowaniem wybranych organów człowieka.

- Pogłębianie wiedzy na temat zdrowego odżywiania.

- Zapoznanie dzieci z produkcją ekologicznej żywności.

- Uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o przyrodę.

- Zwrócenie uwagi na potrzebę aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia.

- Uświadomienie dzieciom potrzeby wypoczynku.

- Wyrabianie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała.

- Utrwalenie znajomości zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na powietrzu latem i zimą.

- Utrwalenie znajomości telefonów alarmowych i roli służb ratowniczych.

Tematyka

1. Zdrowy styl życia – jak zadbać o siebie, aby być zdrowym?

2. Jakie niebezpieczeństwo niesie spożywanie posiłków brudnymi rękoma?

3. Jak funkcjonują poszczególne organy człowieka?

4. Zdrowe odżywianie – zapoznanie z piramidą żywienia, zwrócenie uwagi na spożywanie zdrowych pokarmów, unikanie słodyczy.

5. Skąd się biorą produkty ekologiczne?

6. Ochrona przyrody – dbałość o rośliny, zwierzęta, czystą wodę i powietrze.

7. Wpływ wysiłku fizycznego na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

8. Jak odpoczywać – sen i wypoczynek w ciągu dnia.

9. Przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy – wzmacnianie mięśni i dbałość o prawidłową postawę ciała.

10. Zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na wolnym powietrzu, rozważne korzystanie z kąpieli słonecznych i wodnych.

11. Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu, w pobliżu zamarzniętych rzek i jezior.

12. Rola służb ratowniczych i znajomość telefonów alarmowych.

Czas trwania

Innowacja pedagogiczna będzie realizowana w okresie od września do czerwca roku szkolnego 2019/2020, 2 razy w miesiącu w grupie III a.

Ewaluacja innowacji pedagogicznej

Ewaluacja przeprowadzona zostanie na drodze obserwacji dzieci po względem:

- zainteresowania podczas zajęć,

- uważnego słuchania opowiadania nauczyciela i oglądania omawianych treści,

- zaangażowania i czynnego udziału w zajęciach,

- starannego wykonywania zadań, służących utrwaleniu wiedzy i umiejętności,

- zadawania pytań dotyczących poruszanego tematu,

- swobodnych wypowiedzi na temat omawianych treści,

- odpowiadania na pytania nauczyciela, wykazywania się wiedzą i zrozumieniem tematu.